تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

پشتیبانی

پشتیبانی تلفنی

شيوه هاي نوين آموزش املاء و تأثير آن در يادگيريشناسه محصول: 1015925
موجود

شيوه هاي نوين آموزش املاء و تأثير آن در يادگيري

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 2500تومان

برچسب ها :

شيوه هاي نوين آموزش املاء و تأثير آن در يادگيري

شيوه هاي نوين آموزش املاء و تأثير آن در يادگيري

فهرست مطالب

فصل اول

1 . مقدمه

2 . بيان مسأله

3 . اهداف تحقيق

4 . بيان فرضيه ها و سئوالات پژوهشي

5 . تعاريف اصطلاحي متغيرها

6 . تعاريف عملياتي متغيرها

فصل دوم

1 . روش تحقيق

2 . جامعه آماري

3 . شيوة نمونه گيري

4 . ابزار گرد آوري داده ها

5 . تعيين روايي و اعتبار ابزار

فصل سوم

1 . تجزيه و تحليل مربوط به سئوالات پژوهش

2 . جداول و رسم نمودارها

فصل چهارم

1 . ارائه خلاصه يافته هاي پژوهشي

2 . ارائه پيشنهادها

3 . فهرست منابع و مأخذ

 

 

موضوع :

شيوه هاي نوين آموزش املاء و تأثير آن در يادگيري املاء از نظر معلمان

منطقه شازند

مقدمه

املاء نوعي نوشتن است و نوشتن يكي از جنبه هاي زبان است كه در عمل تفهيم به كار مي رود ، و زبان نيز مجموعه اي است از علائم و نشانه هاي قرار دادي كه بر معاني و مفاهيم موجود در جامعه دلالت مي كند و بهترين وسيله تفهيم و تفاهم است . در تفهيم علاوه بر نوشتن از سخن گفتن نيز استفاده مي شود و در تفهيم گوش دادن و خواندن به كار مي رود .

يكي از آرزوهايم اين بود كه در بسياري از زمينه هاي آموزشي يافته هاي جديد و خلاقيت ها جايگزين روش هاي سنتي و كهنه شود در اين ميان تنها اميد مي ماند كه كارشناسان علوم تربيتي مشاوران و روانشناسان با استفاده از اطلاعات نظريه ها و فنون جديد به كمك دانش آموزان ، معلمان و اولياء بشتابند .

دانش آموزان زيادي وجود دارند كه در درس املاء دچار مشكل مي شوند و مي خواهيم بدانيم روش هاي جديد املاء آيا اين مشكل را برطرف مي كند يا خير .

آيا دانش آموزان ضعيف با اين روش به حد مطلوب مي رسند يا نه ، املا يك درس آموختني است بنابراين ضرورت دارد معلم با برنامه ريزي درست و دقيق به آموزش و ارزيابي بپردازد .

بيان مسأله و اهميت آن

انسان موجودي است اجتماعي كه دوست دارد با ديگران ارتباط برقرار كند كه اين ارتباط به شيوه هاي مختلف مؤثر است اما مهمترين وسيله ارتباطي در جامعه انساني زبان است كه تفهيم و تفاهم بين انسانها را فراهم مي كند و براي ارتباط با ديگران بايد مهارت هاي زباني را در جنبه هاي شفاهي و كتبي آن آموخته شود . مهارت هاي زباني داراي چهار حوزه است :

1 . حوزه گفتاري شامل گوش دادن و سخن گفتن و نوشتاري شامل خواندن و نوشتن است . تمام كودكان از شرايط زيست محيطي عادي برخوردارند و با ورود به دبستان مهارت هاي شفاهي زبان كه همان زبان مادري است را آموخته اند و قادر به سخن گفتن و گوش دادن است در اين مرحله كه وارد دبستان مي شود بايد خواندن و نوشتن را ياد بگيرد . مشكل اساسي دانش آموزان در مهارت نوشتن است به خصوص در نوشتن املاء كه تعدادي از دانش آموزان در آن مواجه با مشكل و نمرات كمتري را دريافت مي كنند و باعث عصبانيت والدين و از بين رفتن علاقه كودكان به اين درس مي شود و در نهايت افت تحصيلي را به دنبال خواهد داشت .

هدف اصلي از آموزش املاء ايجاد و تقويت مهارتي است كه دانش آموزان بتوانند واژه ها و جملاتي را كه مي شنوند به درستي و با سرعت بنويسند . و بايد معلمان با دقت و توجه بيشتري به اين درس بپردازند .

طبق نوشته مصطفي تبريزي در كتاب درمان اختلالات ديكته نويسي كه معاون محترم وزير آموزش و پرورش در سال 1381 اعلام فرمودند تعداد دانش آموزاني كه از درس املاء مردود شده اند 700 ميليارد ريال خسارت است ( نقل از روزنامه همشهري ، مورخه 28 / 8 / 77 ، ص 14 ) .

بنابراين هدف نگارنده از اين تحقيق اين است كه به دنبال روش هاي جديد گفتن املاء و از روش هاي گوناگون با توجه به رويكرد جديد دو كتاب بخوانيم و بنويسيم بهره گرفته و اشكالاتي كه در روش هاي سنتي و طوطي وار وجود داشته از بين برده و شايد افزايش درصد قبولي دانش آموزان در اين زمينه باشيم .

اهداف كلي

1 . آشنايي با شيوه هاي نوين املاء نويسي در دوره ابتدايي به منظور كشف نقاط ضعف و قوت با توجه به دو كتاب بخوانيم و بنويسيم .

2 . آشنايي معلمان با روش هاي جديد تدريس املاء

3 . توجه به اين نكته كه در تدريس املاء از دروس ديگر هم استفاده كرد .

اهداف جزئي

1 . تشخيص اشكالات املايي دانش آموزان و كوشش جهت رفع آنها

2 . ارزشيابي و تمرين آموخته هاي نوشتاري دانش آموزان

3 . افزايش مهارت هاي زبان آموزي از طريق افزايش گنجينه هاي واژه گان

فرضيه يا سئوالات پژوهشي

1 . روش هاي جديد ديكته نويسي در مدارس كدامند ؟

2 . تا چه اندازه معلمين براي املاء گفتن از روش هاي جديد استفاده مي كنند ؟

3 . از نظر معلمان تأثير روش هاي جديد املاء بر يادگيري املاء به چه ميزان است ؟

تعاريف متغيرهاي اصطلاحاتي

1 . املاء چيست ؟

املاء واژه اي است عربي به معني پر كردن ، بر سر جمع سخن گفتن ، تقرير مطلبي تا ديگري آن را بنويسد . همچنين به معناي رسم الخط درست نويسي و طريقه ي نوشتن كلمات است .

2 . ديكته چيست ؟

كلمه اي است فرانسوي به معناي مطلبي است كه كسي بخواند و ديگري بنويسد و در زبان فارسي كلمه اي معادل املاء و ديكته نداريم و اين دو كلمه در محافل آموزشي و زبان مردم كاربرد دارند . مي توان آن را از بر نويسي يا گفتار نويسي ناميد ( فتح آبادي 19 ، 1377 ) .

3 . مهارت املاء نويسي چيست ؟

مهارت املا نويسي به معناي توانايي و جانشين كردن صحيح صورت نوشتاري حروف كلمه ها و جمله ها به صورت آوايي آنهاست . دانش آموزان بايد به اين مهارت دست يابند تا بتواند به خوبي بين تلفظ كلمه ها و حروف سازنده آنها پيوند مناسبي برقرار كنند

بدين ترتيب زمينه مناسب براي پيشرفت آنها در مهارت نوشتن فراهم مي شود (زندي،149: 1379 ) .

تعاريف متغيرهاي عملياتي

تعريف املاء :

املاء فارسي يكي از مهمترين مواد درسي در ابتدايي است كه با ساير مهارت هاي زبان به ويژه مهارت خواندن ارتباط دارد . املاء فارسي علاوه بر اينكه صورت صحيح نوشتاري كلمات به دانش آموزان آموخته مي شود ، موجب تقويت مهارت گوش دادن و درك دريافت سريع واژه ها جمله و متون را فراهم مي آورد .

روش سنتي املاء :

روش سنتي املاء به اين صورت بوده كه معلم متني را كه شامل جمله ها و عبارت هاي يك يا چند درس باشد مي گويد تا دانش آموزان بنويسند . پس از پايان املاء آن را خود يا تعدادي از دانش آموزان تصحيح مي كنند . سپس معلم تكليف و تمرين را كه معمولا شامل رونويسي از كلمات اشتباه يا خود درس مي شد به دانش آموزان مي گفت تا بنويسد و در جلسه بعدي هم همين مورد تكرار و تا پايان سال ادامه مي يافت .

روش هاي جديد گفتن املاء :

1 . املاء تقريري 2 . كامل كردني 3 . تصويري 4 . املاء گروهي

5 . تهيه نوار براي املاء 6 . املا پاي تابلو ( تخته )

7 . خواندن يك متن توسط معلم و نوشتن كلماتي كه در متن بوده توسط شاگردان .

مفهوم املاء و هدف آن :

املاء كلمه اي است عربي و داراي معاني زير است :

الف . پر كردن ، كه مملو به معناي پر نيز از آن گرفته شده است .

ب . تقرير مطلبي و نوشتن آن مطلب توسط ديگري . اين همان ديكته است كه با Dictation يكي است و مشابه آن تلفظ گرامرهايي است كه مخابره مي شود و يا ثبت اسنادي است كه در دفترخانه هاي اسناد رسمي صورت مي گيرد .

ح . درست نوشتن كلمات :

بي ترديد هدف از املاء درست نوشتن كلمات است . خلاصه اينكه اين عمل خاص ساعات ديكته نيست و با اندكي تفاوت در ديگر جاها نيز ديده مي شود .

روش تعليم املاء

آنچه در مدارس به عنوان روش تعليم املاء معمول است . دو طريق مي باشد : يكي رونويسي از روي درس شبي چند بار و ديگري نوشتن ديكته از روي درس هفته اي چند بار ، نتايج حاصل از دو روش فوق الذكر مبين آن است كه هيچ كدام معلم و شاگرد را به هدف تعيين شده براي املاء نمي رساند .

چرا كه اولي تكرار مكررات است و دومي حفظ طوطي وار ، در انجام فعاليت اول ذهن و فكر دانش آموز دخالت ندارد ، بلكه چشم و دست شاگرد اتوماتيك وار فعاليت مي كند و اين امري است مسلم كه انجام هر فعاليتي بدون مشاركت ذهن فاقد يادگيري است لذا

رونويسي هاي معمول ارزش يادگيري ندارند و وجود غلط هاي متعدد و جاي افتادگي هاي عمدي زياد بهترين دليل براي اثبات اين مدعاست .

اما روش دوم يعني گفتن ديكته هفته اي چند بار كه نتيجه ي آن حفظ طوطي وار است چون وقتي معلم در قرائت متن ديكته مبتداي جمله را مي خواند تا شاگردان بنويسند آنها خبر جمله را نيز نوشته اند و شايد چند كلمه جلوتر از معلم را هم نوشته باشند .

اما همان كلمه ي املايي كه در جمله خاصي به كار رفته و شاگرد آن را درست نوشته است اگر در جمله اي ديگر غير از جمله ي كتاب به كار رود شاگرد آن را غلط مي نويسد . بنابراين معلم در تعليم املاء بايد هنگامي كه يكي از متون فارسي را تدريس مي كند . كلمات تازه را با معني آنها روي تخته بنويسد و همچنين از هر كدام يك يا دو كلمه ي هم خانواده كه جز معلومات شاگردان است با معني آنها بنويسد و متذكر شود كه اين كلمات با يكديگر هم خانواده هستند . پدر و مادرشان يكي است ، خواهر و برادرند و مانند خواهر و برادرها چشم و ابرو و بيني و لبهايشان شبيه به هم هستند . به عنوان مثال اگر معلم در تدريس خود به كلمه ي تازه اي مثل تعقيب بر مي خورد مطابق آنچه گفته شده براي تعقيب از هم خانواده هايي همچون عقب ، عاقبت استفاده كند . آنها را پاي تخته بنويسد ، معاني هر يك را بگويد و شباهت هاي هر كلمه را با هم خانواده هاي آن نشان مي دهد به همين طريق املا كلمات ديگر نيز آموخته شود . شاگردان اين كلمات را به ترتيب الفبايي در دفتر لغت و معني خود كه تهيه كرده اند مي نويسند .

روش هاي ارائه املاء و انواع آن

برنامه املاء را مي توان به يكي از روش هاي زير ارائه داد :

1 . املاء تقريري :

در اين نوع املاء معلم متني را كه قبلا آماده كرده است به تدريج مي خواند و دانش آموزان مي نويسند .

فوايد املاء تقريري :

الف . تقويت مهارت گوش دادن و درك بهتر شنيده ها

ب . آشنا شدن با تلفظ صحيح كلمه ها و جمله ها و تقويت حافظه و دقت آنها

ج . مهارت پيدا كردن در تبديل گفتار به نوشتار

د . درست ، زيبا و خوانا نوشتن شنيده ها

همچنين معلم از طريق املاء تقريري مشكلات سمعي- تلفظي- حافظه اي- ديداري و شنيداري- شناسايي دانش آموزان كند نويس و تند نويس و تلاش و سعي در رفع آنها از فوائد املاء تقريري مي باشد .

2 . املاء گروه كلمه :

يكي ديگر از انواع املاء تهيه گروه كلمات و تقرير آنها براي دانش آموزان است كه مي توان بنا به ضرورت در پايان متن املاي تقريري از آن بهره برد . گروه....

 

 

شامل ورد 24 ص

خرید آنلاین


سایر محصولات

شیوه های نوین آموزش املاء و تأثیر آن در یادگیریفهرست مطالب
فصل اول
1 . مقدمه
2 . بیان مسأله
3 . اهداف تحقیق
4 . بیان فرضیه ها و سئوالات پژوهشی
5 . تعاریف اصطلاحی متغیرها
6 . تعاریف عملیاتی متغیرها
فصل دوم
1 . روش تحقیق
2 . جامعه آماری
3 . شیوة نمونه گیری
4 . ابزار گرد آوری داده ها
5 . ت

ادامه مطلب  
یادگیری (تحقیق)


فرمت ورد85 صفحهیادگیری]مقدمه[ این متن بر دو نظریه اصلی تمركز دارد. نظریه اول (H1) مربوط می شود به یادگیری درون سازمانی (intra - organizational learning)  كه بر اثرات شاخصهای سازمان یادگیرنده در تأمین كنندگان بریتانیایی بر یادگیری سازمانی حاصله شان تاكید دارد

ادامه مطلب  
دانلود مقاله ارشد ادبیات تهیه متن های آموزش واژه براساس نظریه حوزه های معنایی ویژه غیر فارسی زبانان سطح پیشرفته


       دانلود مقاله ارشد ادبیات تهیه متن های آموزش واژه براساس نظریه حوزه های معنایی ویژه غیر فارسی زبانان سطح پیشرفته   ف

ادامه مطلب  
عوامل مؤثر بر یادگیری مربوط به درس تمرین معلمی


فرمت ورد  55صفحهعوامل مؤثر بر یادگیریمربوط به درس تمرین معلمی گفتیم كه هدف آموزش آسان كردن یادگیری است.یادگیری را میتوان به راههای گوناگون تعریف كرد.كسب اطلاعات و اندیشه¬های تازه، عادتهای مختلف،مهارتهای متنوع و راههای

ادامه مطلب  
دانلود مقاله مقایسه راهبردهای یادگیری دانش آموزان موفق وناموفق


     دانلود مقاله مقایسه راهبردهای یادگیری دانش آموزان موفق وناموفق فصل اولمقدمه محیط پیرامون ما با وجود افراد، اشیاء و رویدادهای متعدد ومتنوع بسیار پیچیده است بعلاوه كنش متقابل وتغییرا

ادامه مطلب  
دانلود تحقیق تأثیر سطح مهارت الگو بر عملكرد و یادگیری مهارت سرویس ساده والیبال


امروزه شاهد اجرای ماهرانه و خارق العاده ورزشكاران برجسته در صحنه‌های ورزشی هستیم، نمایشی از قدرت، خلاقیت و هنر كه بی‌شك سوالات زیادی را در ذهن هر بیننده‌ای ایجاد می‌كند. چگونه می&z

ادامه مطلب  
850 - پیشینه پژوهش و چارچوب نظری در خصوص تیپ‌های شخصیتی و سبك‌های یادگیری - 172 صفحه فایل ورد


         نظریه یادگیری تجربه ای کلب نتیجه وترکیب  سه الگو  از فرآیند یادگیری تجربه ای ، الگوی عملی وآزمایشهای لوین ، الگوی یادگیری

ادامه مطلب  
پروژه مقایسه راهبردهای یادگیری دانش آموزان موفق و ناموفق. doc


       نوع فایل: wordقابل ویرایش 125 صفحه مقدمه: محیط پیرامون ما با وجود افراد، اشیاء و رویدادهای متعدد ومتنوع بسیار پیچیده است بعلاوه كنش متقابل وتغییرات مداوم موجود در عوامل م

ادامه مطلب  
مقاله ویژگی سیوه اكسل مایكروسافت


فرمت فایل : word(قابل ویرایش)مم قالب‌بندی با شیوه‌ها ویژگی سیوه اكسل مایكروسافت به شما امكان تخصیص دادن اسامی به تركیبهای مشخصه‌های قالب‌بندی را می‌دهد. شما می‌توانید بعداً این مشخصه‌ها را با انتخاب نام آنه

ادامه مطلب  
پاور پوینت (اسلاید) روان شناسی یادگیری


 با سلام
فایل روان شناسی یادگیری یک پاورپوینت بسیار عالی در 341 اسلاید می باشد این PowerPoint بر اساس استاندارد های اصلی طراحی پاورپوینت آماده و تنظیم شده است؛ این فایل دارای طراحی بسیار عالی و چشم نواز می باشد.
شما با استفاده ازاین پ

ادامه مطلب  
logo-samandehi